Νίκη στο φινάλε για την Ολιμπίκ

Τρίτο συνεχόμενο "τρίποντο" στη Λιγκ 1 για τη Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε 2-0 του Στρασβούργου, σκοράροντας προς το τέλος της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, ενώ το χαμένο πέναλτι του Ζερμέν στο 72' δεν πτόησε την Ολιμπίκ.

Η λύση ήρθε λίγο αργότερα από τον πάγκο και χάρη στις δύο "χρυσές" αλλαγές του Γκαρσία. Ο Εντζιέ άνοιξε το σκορ στο 79' και ο Παγιέ στο 87' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, διώχνοντας οριστικά το άγχος από το "Βελοντρόμ".

Με το ίδιο σκορ, αλλά εκτός έδρας, νίκησε και η Καέν την Μπορντό. Αυτή η νίκη, ωστόσο, ήρθε πολύ πιο δύσκολα. Ο Μπαΐς αποβλήθηκε στο 86' για τους Γιρονδίνους, ο Σαντινί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89' έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους και ο Ροντλίν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων "σφράγισε" το "διπλό".