Νίκη με τρία δοκάρια για την Παρί (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 1-0 της Τουλούζ εκτός έδρας και απέχει 13 βαθμούς από τη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα Μαρσέιγ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Νεϊμάρ (19ο δικό του στη σεζόν) στο 68ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Έμερι κυριάρχησε από το ξεκίνημα και είχε σημαντικές ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο με τον τερματοφύλακα Λαφόντ να σταματά τον Κιμπεμπέ στο 5’, τον ΕμΠαπέ στο 27’ και τον Νεϊμάρ στο 39’. Η Παρί
είχε και δοκάρι με εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος είχαν 6 καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος, με τον Νεϊμάρ να απειλεί στις 5 από αυτές και στις 2 να σημαδεύει το δοκάρι του Λαφόντ. Στην άλλη κάνει την πάσα για την ευκαιρία του Ντράξλερ στο 89ο λεπτό.

Είναι η 4η φορά στην εφετινή σεζόν που η Παρί Σεν Ζερμέν πετυχαίνει λιγότερα από 2 γκολ σε παιχνίδι και μόλις η δεύτερη που κερδίζει παιχνίδι με σκορ 1-0, μετά από εκείνη απέναντι στη Ναντ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 26 και σε απόσταση ενός βαθμού από την επικίνδυνη ζώνη.