Νίκη για Έβερτον, έμεινε χαμηλά η Στόουκ

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Έβερτον αφού επικράτησε με 3-1, της Κρίσταλ Πάλας. Σκόραρε ο Λούκα Μιλιβόγιεβιτς για τους φιλοξενούμενους.

Το σκορ για τα «ζαχαρωτά» άνοιξε ο Σίργκουντσον στο 41’, ενώ το 2-0 το έγραψε ο Νιάσε πέντε λεπτά αργότερα, καθαρίζοντας στην ουσία το ματς. Πάντως οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν και τρίτο τέρμα με Ντέιβις στο 75’. Το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση του Λούκα Μιλιβόβιεβιτς στο 83ο λεπτό.

Στόουκ Σίτι και Μπράιτον έμειναν στο 1-1 με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να
μείνουν στην επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Ιζκιέδο στο 32’, με τον Σακίρι να ισοφαρίζει στο 68ο λεπτό. Τεράστια ευκαρλια για να πάρουν τη νίκη οι γηπεδούχοι στο 90’ με τον Τσάρλι Άνταμς να αστοχεί σε πέναλτι.

Ένα γκολ του Σουνγκ - Γενγκ- Κι στο 81ο πρώτο λεπτό ήταν αρκετό για την Σουόνσι ώστε α επικρατήσει με 1-0 της Μπέρλνι.

Η Γουέστ Χαμ πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Γουότφορντ, χάρη σε γκολ Ερνάντεζ στο 38’ και Αρναούτοβιτς στο 78ό λεπτό. Βασικός αγωνίστηκε ο Ορέστης Καρνέζης για τους φιλοξενούμενους.