Νίκη χωρίς να εντυπωσιάσει η ΤΣΣΚΑ (video)

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ ότι περίμενε κόντρα στη Νταρουσάφακα, όμως έστω και έτσι κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 79-75 και να κάνει το 3x3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η ΤΣΣΚΑ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε έλλειψη ενέργειας και ήταν πολύ άστοχη έξω από τα 6.75.

Η Νταρουσάφακα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και καθοδηγούμενη από τον Μακάλουμ ήταν μπροστά με 31-38 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο
δεκάλεπτο όμως η κατάσταση άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ έβγαλε ενέργεια, κυρίαρχη στα ριμπάουντ μάζεψε στην αρχή την φιαφορά και στην συνέχεια με ένα επιμέρους σκορ 26-10 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 57-48.

Προηγήθηκε με 67-54 και 70-59, αλλά η Νταρουσάφακα δεν παρέδωσε τα όπλα.

Πίεσε με Μακάλουμ και Ντίμπλερ και τον Έρικ κυρίαρχο κάτω από τα καλάθια και μείωσε σε 76-72 και 78-74.

Σ’ αυτό το σημείο και με 22’’ στο ρολόι στην επίθεσή της ο Μακάλουμ έκανε επιθετικό φάολυ στον Ντε Κολό. Ο Χίγγινς έβαλε και τις δύο βολές, ακολούθησε μία από τον Έρικ για το τελικό 79-75.

Ο Χίγγινς με 14 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ο Κουρμπάνοφ είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, 11 ο Ροντρίγκεζ και 10 ο Ντε Κολό.

Για την Νταρουσάφακα ο Έρικ είχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κιντ 15 και ο Μακάλουμ 14 πόντους.