Νίκη, αλλά υποβιβασμός για το Λαύριο

Δράμα στο Λάυριο, το οποίο επικράτησε πανεύκολα του Ηφαίστου Λήμνου με 96-76, όμως η νίκη στα χαρτιά της Κύμης επί του Παναθηναϊκού και αυτή του Ρεθύμνου στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη έστειλε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην Α2.

Ο αγώνας στο κλειστό της Λαυρεωτικής δεν αντέχει σε κριτική, καθώς το κίνητρο της παραμονής
ξεχώρισε για τους γηπεδούχους απέναντι στους πολύ χαλαρούς παίκτες του Μανωλόπουλου. Το πράγμα έδειξε από νωρίς (27-15 στο δεκάλεπτο), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε ήδη σκαρφαλώσει ως το +17, 54-37, με τον Μιλόσεβιτς να έχει 13 πόντους, τον Μπούφορντ 12 και τον Λαμπ άλλους 12. Για τον Ήφαιστο προσπαθούσε ο Γκότσερ με 9 πόντους και οι Σταμάτης, Μούρτος με 6.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με το τελικό 96-76 να έρχεται αρκετή ώρα πριν το φινάλε του αγώνα της Θεσσαλονίκης. Όλοι οι άνθρωποι του Λαυρίου στράφηκαν στις τηλεοράσεις, ελπίζοντας σε νίκη – ανατροπή του Άρη, όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ.

Σύμφωνα με αυτά που είχε δηλώσει ο πρόεδρος του Λαυρίου πριν το παιχνίδι, το Λαύριο θα αναζητήσει σε αίθουσες δικαστηρίων την δικαίωση του.