Νίκη 3-1 με ανατροπή για τη Λίβερπουλ (video)

Στο κατάμεστο «Σταντ Ντε Ζενέβ» στη Γενεύη η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 3-1 της Λιόν σε έναν ενδιαφέροντα φιλικό αγώνα.
Η Λιόν προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Μέμφις Ντεπάι, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μούσα Ντεμπελέ, μετά από ολέθριο σφάλμα του Άλισον. Η Λίβερπουλ αντέδρασε στη συνέχεια και κατάφερε να σκοράρει δις μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Φιρμίνο ισοφαρίζει 1-1

Στο 17ο λεπτό η πρωταθλήτρια Ευρώπης, ισοφάρισε με πολύ ωραία προσπάθεια του Φιρμίνο και λίγο
αργότερα, η Λίβερπουλ έκανε την πλήρη ανατροπή, με αυτογκόλ του νεοαποκτηθέντα από τη Λιόν, Δανού αμυντικού, Γιοακίμ Άντερσεν. Στο 53ο λεπτό ο νεαρός Χάρι Γουίλσον, με καταπληκτικό αριστερό σου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Λίβερπουλ δεν είχε νικήσει στα 4 προηγούμενα φιλικά που έδωσε με Ντόρτμουντ, Σεβίλη, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Νάπολι. Ο Κλοπ χρησιμοποίησε 27 παίκτες, με τις 2 πρώτες αλλαγές να γίνονται μετά τα πρώτα 30 λεπτά, 3 ακόμη στο ημίχρονο και οι υπόλοιποι 11 μπήκαν με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.
Την Κυριακή ανοίγει και επίσημα η σεζόν, με το παιχνίδι του Community Shield με αντίπαλο την Μάντσεστερ Σίτι