Νέα ήττα για την Εθνική

Με δύο ήττες σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις με τη Βουγλαρία στη Σόφια επιστρέφει στην Ελλάδα η εθνική Νέων Γυναικών.

Μετά το 69-62 στον πρώτο φιλικό αγώνα, οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη ηττήθηκαν με 57-53 στον δεύτερο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σημείωσε μόνο 3 πόντους στην δεύτερη περίοδο (15-3 το επιμέρους σκορ), αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο ανακτώντας το προβάδισμα (39-41) στο 30ο λεπτό και διατηρούσε την πρωτοπορία μέχρι το 37’ (48-50). Στο πιο κρίσιμο σημείο, όμως η Βουλγαρία απάντησε
με σερί 8-0, προηγήθηκε με 56-50 και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Η εθνική γυναικών θα συνεχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών Β' κατηγορίας που θα διοργανωθεί από τις 7 έως τις 15 Ιουλίου στην Οραντέα της Ρουμανίας. Η Ελλάδα συμμετέχει στον 1ο όμιλο, όπου θα έχει αντιπάλους την Μεγάλη Βρετανία, την Ουκρανία, τη Λιθουανία, το Ισραήλ και τη διοργανώτρια Ρουμανία.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 27-22, 39-41, 57-53.