Μονπελιέ-Παρί 1-3: Επιστροφή στις νίκες και στη Γαλλία, 100 γκολ ο Εμπαπέ! (hls)gdouskasΚυρ, 12/06/2020 - 00:10

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατο με την Παρί -είχε 8 αλλαγές εν συγκρίσει με τον αγώνα στο Μάντσεστερ- να έχει κατοχή 68% αλλά ανούσια, από την άλλη η Μονπελιέ δίχως τον Ντελόρ -πρώτος σκόρερ με 6 γκολ και 4 ασίστ- είχε παθητικό ρόλο.

Όλα άλλαξαν

μετά το 33' όταν ο Νταγκμπά πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Παρί, ύστερα από την 60η ασίστ του Ντι Μαρία στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, ισοφαρίζοντας στο 41' με τον Μαβιντιντί με δημιουργό τον Λαμπόρντ, ενώ το ίδιο δίδυμο έδρασε δύο λεπτά αργότερα, με τον Νάβας να αρνείται το 2-1 στον Μαβιντιντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές ήταν ανώτεροι δίχως να λάμπουν. Γκειγ και Κεν αστόχησαν στο 50' και στο 58' αντίστοιχα, όμως ο Ιταλός με το 5ο γκολ του στη Ligue 1, έδωσε στο 77' εκ νέου προβάδισμα.

Ο παίκτης που τον αντικατέστησε, ο Κιλιάν Εμπάπε με γκολ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-3, φτάνοντας τα 100 γκολ με τη φανέλα των Παριζιάνων, όντας ο 5ος που είναι σε τριψήφιο αριθμό, πίσω από τους Καβάνι (200), Ιμπραχίμοβιτς (156), Παουλέτα (109) και Ροστό (100).

Η Παρί παράμεινε στην κορυφή με 28 βαθμούς, ενώ η Μονπελιέ είναι 6η με 23.

Μονπελιέ (4-1-4-1): Όμλιν, Σάμπια, Μέντες, Κονγκρέ (αρχ.), Ρίστιτς, Φερί, Μαβιντιντί (74' Σκούλετιτς), Μολέ (74' Ογιόνγκο), Σαβανιέ, Γιουν (62' Ντόλι), Λαμπόρντ

Προπονητής: Μισέλ Ντερ Ζακαριάν

Παρί Σεν Ζερμέν (5-3-2): Νάβας, Νταγκμπά (64' Κέρερ), Πεμπελέ, Ντιαλό, Κουρζάβα, Μπάκερ (64' Ντανίλο Περέιρα), Ερέρα (64' Παρέδες), Γκειγ (78' Ρουίζ-Ατίλ), Ραφίνια, Κεν (78' Εμπαπέ), Ντι Μαρία

Προπονητής: Τόμας Τούχελ

ΓΑΛΛΙΑ - Ligue 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Montpellier - Ποδόσφαιρο Paris Saint Germain - Ποδόσφαιρο Off Off gdouskas Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ #psgfc #montpellierHSC #ligue1 HSC Montpellier ΓΑΛΛΙΑ Μονπελιέ-Παρί Σεν Ζερμέν: 1-3 (hls) Submitted by npilios on Κυρ, 12/06/2020 - 00:28 http://novasports-forthnet.secure.footprint.net/MONTPELLIER-PSG_5-12-20.mp4 ΓΑΛΛΙΑ - Ligue 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off Off ΓΑΛΛΙΑ Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Μονπελιέ-Παρί Σεν Ζερμέν, για την 13η αγωνιστική. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ HSC Montpellier Montpellier - Ποδόσφαιρο Paris Saint Germain - Ποδόσφαιρο On Off On Demand Video publish on Πέμ, 01/01/1970 - 02:33 Λίγες ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη στο Μάντσεστερ για το Champions League, οι Παριζιάνοι πέτυχαν νίκη παραμονής στην κορυφή με 3-1 στην έδρα της Μονπελιέ. Article publish on Κυρ, 12/06/2020 - 00:10 Article hide updated date On Article is longform Off