Μονακό-Ολυμπιακός 83-87: Εβγαλε πάθος σε συγκλονιστικό παιχνίδι και… 2-1

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου είχε προβάδισμα 15 πόντων. Ο Ολυμπιακός όμως έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 5 λεπτά και η Μονακό του έκανε σερί 11-0. Η γαλλική ομάδα πήρε και προβάδισμα ενός πόντου (80-79) στο 1’31’’ πριν το τέλος.

Εκεί όμως ο Ολυμπιακός φώναξε εντυπωσιακά παρών. Έπαιξε άμυνες, ήταν εύστοχος στις βολές με Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Σλούκα και πήρε μια μεγάλη, μια τεράστια νίκη που του έδωσε και πάλι

προβάδισμα. Ηταν απόλυτα εύστοχος στις βολές σε ένα παιχνίδι που το άρχισε με αστοχία από τη γραμμή. Ηταν όμως ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός έδειξε πόσο το ήθελε.

Οι βολές στην πρώτη περίοδο

Αυτό που χαρακτήρισε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν οι βολές. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 2/7 βολές και η Μονακό με 11/14. Η γαλλική ομάδα πήρε 9 παραπάνω πόντους από τη γραμμή των βολών σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με 23-19 για τη Μονακό.

Επίσης στην πρώτη περίοδο, ο Μπαρτζώκας έβαλε νωρίς στο παιχνίδι τον Λούντζη (παίρνοντας τη θέση του Γουόκαπ) για να παίξει άμυνα πάνω στον Τζέιμς, ο Λούντζης έβαλε και 5 σερί πόντους και ο Ολυμπιακός με τη συμπλήρωση 5 λεπτών στο παιχνίδι είχε προβάδισμα με 9-11. Ήταν στο προβάδισμα με 14-18 στο 8’, η Μονακό απάντησε και ήταν μπροστά στο σκορ με 23-19 στο τέλος της περιόδου με 3/3 βολές του Τζέιμς που πήρε φάουλ από τον ΜακΚίσικ στα 4 δέκατα πριν το τέλος.

Τα σερί Βεζένκοφ και Σλούκα

Στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο προβάδισμα. Πήρε 7 σερί πόντους από τον Βεζένκοφ και ήταν μπροστά με 28-31 στα 6’10” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μαζί με τον Βεζένκοφ, σκοράρισμα και από τον Γουόκαπ για το 33-34 στα 5’04’’ πριν το τέλος.

Με αιφνιδιασμό από τον Ντόρσεϊ πήγε στο 33-38 στα 3’48” πριν το τέλος. Η Μονακό πήρε 6 σερί πόντους από τον Μοτιεγιούνας και μείωσε στο σκορ. Ήταν όμως και η περίοδος του Σλούκα που έκλεισε το δεύτερο 10λεπτο με 11 πόντους καθώς έδωσε 5 σερί πόντους στον Ολυμπιακό (δίποντο και τρίποντο) για το 41-45 στα 18’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με 41-45 στο ημίχρονο

Ο Σλούκας έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους και οι 7 ήταν στη δεύτερη περίοδο. Ο Βεζένκοφ τελείωσε το ημίχρονο με 8 πόντους και οι 7 ήταν στη δεύτερη περίοδο. Το 41-45 ήταν το σκορ ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός είχε 6/12 τρίποντα με τη Μονακό να έχει, αντίστοιχα, 2/8

Στο +8 ο Ολυμπιακός, απάντησε η Μονακό

Το δεύτεροημίχρονο άρχισε για τον Ολυμπιακό με δύο τρίποντα, από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Σε ενάμιση λεπτό, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (43-51) και ο Ομπράντοβοτς πήρε time out. Μετά το time out, η Μονακό επέστρεψε με σερί 8-0, σε ενάμιση λεπτό και ισοφάρισε σε 51-51

Εκπληκτική άμυνα και +15 ο Ολυμπιακός

Από το 51-51 και μετά όμως, ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός. Για περίπου πέντε λεπτά κράτησε χωρίς πόντο τη Μονακό, έκανε ένα σερί 12-0 και πήγε στο 51-63 στα 2’30’’ πριν το τέλος της περιόδου. Βρέθηκε και στο +14 (53-67) ο Ολυμπιακός με καλάθι του Παπανικολάου στο 29′ και λίγο μετά, πάλι στο +14 με τον Βεζένκοφ να κάνει το 55-69 στα 56” πριν το τέλος της περιόδου. Με 2/2 βολές του Παπανικολάου στο 56-71, στο+15, στα 56’’ πριν το τέλος. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 58-71 υπέρ του Ολυμπιακού.

Χάνει το προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +15 και στο 58-73 με το καλάθι του Σλούκα, στην αρχή της τέταρτης περιόδου, στο 31′. Με Χαλ, Μπέικον και Τόμας, η Μονακό έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 64-73 στα 7’14” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Μπαρτζώκας πήρε time out. Το σερί της Μονακό συνεχίζει. Ο Σλούκας χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ ο Λι με 2/2 βολές κάνει το 66-73, η Μονακό έχει σερί 8-0. Ο Τόμας με τρίποντο ανεβάζει το σερί σε 11-0 για το 69-73 στο 34’. Ο Ολυμπιακός από το δίποντο του Σλούκα στο 31′ και το 58-73 έχει μείνει χωρίς πόντο για 4 λεπτά και εκείνο τκαλάθι ήταν το μόνο του Ολυμπιακού σε πέντε λεπτά. Ο Σλούκας με 4 σερί πόντους έδωσε και πάλι σκοράρισμα στον Ολυμπιακό, το φινάλε ήταν γεμάτο αγωνία.

Τα τρίποντα του Λι

Ο Λι με τρίποντο ισοφαρίζει 77-77 στα 2’41” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Μπαρτζώκας παίρνει time out, ο Ντόρσεϊ σκοράρει, δεν βρίσκει καλάθι στη συνέχεια έναν αιφνιδιασμό, ο Λι με τρίποντο κάνει το 80-79 στο 1’31” πριν το τέλος.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού και η νίκη

Με 2/2 βολές του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός μπαίνει με προβάδισμα 80-81 στο τελευταίο λεπτό. Ο Βεζένκοφ παίρνει το πέμπτο φάουλ του Τζέιμς. Ο Τζέιμς αποχωρεί στα 35” πριν το τέλος. Ο Βεζένκοφ πάει στη γραμμή. Με 2/2 βολές, κάνει το 80-83. Ο Βέστερμαν χάνει την επίθεση, ο Ολυμπιακός παίρνει την κατοχή στα 10,5” πριν το τέλος. Φάουλ στον Γουόκαπ που με 2/2 βολές κάνει το 80-85. Η Μονακό έστειλε και τον Σλούκα στη γραμμή στα 3” πριν το τέλος, εύστοχος και ο Σλούκας για το τελικό 83-87.