Μονακό – Μετς 4-0: Περίπατος στο Πριγκηπάτο

Μόλις στο 2ο λεπτό μετά το λάθος του Ουκίτζα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το γκολ του Ντιόπ (1-0). Η Μετς έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μπρον στο 24ο λεπτό, στην μοναδική καλή στιγμή της ομάδας του Αντονετί σε ολόκληρο το παιχνίδι! Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, ο Κέβιν Βόλαντ κέρδισε πέναλτι από χέρι του Κουγιατέ με τον Γερμανό να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (2-0, 43ο λεπτό).

Στην επανάληψη η Μετς περίμενε τη Μονακό που κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ. Ο Μαρτίνς μετά την ασίστ του Ντιόπ ανέβασε το δείκτη του σκορ (3-0, 57ο λεπτό) και στο 87ο λεπτό ο Μπεν Γεντέρ ερχόμενος από τον πάγκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-0). Η Μονακό πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη μετά το διπλό με την Ανζέ (1-3) και σκαρφάλωσε στους 26 βαθμούς. Όπως και πέρσι η ομάδα του Νίκο Κόβατς νίκησε με 4-0 τη Μετς κάνοντας το 3 στα 3 στα τελευταία ραντεβού.