Μέρτενς λαμπρός την οδηγεί (video)

Μετά την ισοπαλία με τη Ρόμα την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν είχε περιθώριο για δεύτερη απώλεια κόντρα στην Έμπολι της μόλις μία νίκης μέχρι τώρα στη Σέριε Α.
Με την αναμέτρηση στο Τσάμπιονς Λιγκ να ακολουθεί την προσεχή Τρίτη η Νάπολι ήθελε να τελειώνει το συντομότερο δυνατό με το ματς.
Κι έτσι έγινε βρίσκοντας δύο τέρματα με τους επιθετικούς της στο πρώτο ημίχρονο, τον Ινσίνιε και το Μέρτενς.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Καπούτο κι επιχείρησαν να μπερδέψουν τη συνέχεια του ματς. Όμως εκεί ανέλαβε ξανά δράση
ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Ντρις Μέρτενς. Με "γκολ ζωγραφιά" ο Βέλγος έκανε το 3-1 στο 64ο λεπτό, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση. Ο Μίλικ πραγματοποιήσει το 4-1 στο 90ο, πριν ο Μέρτενς συνεργαστεί με καταπληκτικό τρόπο στην αντεπίθεση με τον Ινσίνιε για να πετύχει το τελικό 5-1 φτάνοντας τα επτά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα