Μεγάλη Βρετανία-Σερβία 68-74: Βήμα πρόκρισης

Η Σερβία νίκησε με 74-68 την Μεγάλη Βρετανία στην «Βορτού Μότορς Αρίνα» για την 9η αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ του 2023.
Έτσι έκανε βήμα για την πρόκριση της στα τελικά, κάτι που θα σφραγίσει με νίκες κόντρα σε Τουρκία και Μεγάλη Βρετανία στην έδρα της.
Έστω και με πολλές απουσίες παικτών της η Σερβία αντεπεξήλθε στις δυσκολίες του αγώνα.
Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι ήταν κοντά, 20-21 στο πρώτο δεκάλεπτο κι 34-38 στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη, η Σερβία έφυγε με δέκα πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, 47-57 και 51-61 στο

4ο, αλλά η Μεγάλη Βρετανία επέστρεψε στο καλάθι 68-70 1’ πριν το τέλος.
Όμως καλάθι του Γιάραμαζ και δύο βολές του Άντζουσιτς, υπέγραψαν το τελικό σκορ.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρίστιτς με 15π. και 11 ριμπάουντ, Άντζουσιτς με 14π., και Ραντάνοφ και Κούριτζα από 10π.,Σίμανιτς 8π., 6ρ.
Για την Μεγάλη Βρετανία Ολασένι 20π., 7ρ., 20 pir, Νέλσον 15π., 6ρ., 9 ασίστ, Γουίλαν 10π.