Με την ψυχή στο στόμα οι Ουόριορς (photo)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 104-100 τους Χιούστον Ρόκετς, εντός έδρας και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο “break”, όμως ένα τρίποντο του Στεφ Κάρι στα 25,9’’ πριν το φινάλε και ένα χαμένο σουτ τριών πόντων του Τζέιμς Χάρντεν στα 9,1’’ τους έδωσαν τελικά τη νίκη. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος σημείωσε 35 πόντους σε 43,23 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός παίκτης είχε επίσης, πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Ο Στεφ Κάρι σημείωσε 18 πόντους με 3/10 σουτ τριών
πόντων, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν σταμάτησε στους 14 πόντους, έχοντας επίσης εννέα ριμπάουντ και εννέα ασίστ. Στους 14 πόντους και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ενώ στους 13 έμεινε ο Κλέι Τόμπσον με 2/5 σουτ τριών πόντων.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 36 πόντους σε 38,40 λεπτά συμμετοχής, έχοντας όμως 3/16 σουτ τριών πόντων. Ο Έρικ Γκόρντον σημείωσε 27 πόντους και ο Κρις Πολ 17. Οι τρεις συγκεκριμένοι παίκτες ήταν οι μόνοι που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τις “ρουκέτες”. Οι Ρόκετς ήταν αρκετά άστοχοι στο συγκεκριμένο ματς και παρόλα αυτά έφτασαν κοντά στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνολικά 14/47 σουτ τριών πόντων, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 7/22.

Οι πόντοι:

Ουόριορς: Ιγκουοντάλα 14, Ντουράντ 35, Γκριν 14, Τόμπσον 13, Κάρι 18, Λούνεϊ 6, Λίβινγκστον 2, Μπόγκουτ 2

Ρόκετς: Γκόρντον 27, Κάπελα 4, Χάρντεν 35, Πολ 17, Χάουζ 3, Νενέ 8, Σάμπερτ 3, Γκριν 3