Με λυτρωτή τον Τζέκο (video)

Ο Βόσνιος είχε τέσσερις ευκαιρίες στο ματς με την Τορίνο. Δύο φορές σημάδεψε το δοκάρι όμως στο 89ο λεπτό με άψογη εκτέλεση νίκησε τον Σίριγκου και έδωσε στην Ρόμα πολύτιμη και δύσκολη νίκη στο Τορίνο με 1-0!

Η Τορίνο φοβήθηκε υπερβολικά την Ρόμα. Στο πρώτο ημίχρονο άφησε την μπάλα στην ομάδα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο και κλείστηκε στην άμυνα! Παρόλα αυτά αμύνθηκε καλά! Οι Ρωμαίοι βρήκαν μίκρο-ευκαιρίες! Η καλύτερη από αυτές το δοκάρι του Τζέκο και ένα μακρινό σουτ του Φλορέντσι που πέρασε από τον Σιρίγκου όμως ο Μεϊτέ έσωσε την Τορίνο και κράτησε το μηδέν!

Η
καλύτερη στιγμή πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν για την Τορίνο, σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Φάλκε έστρωσε την μπάλα στον Ρινκόν και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Ρόμα. Ημίχρονο χωρίς γκολ!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Τορίνο να πιέζει! Το VAR έσωσε την Ρόμα στο 48ο λεπτό όταν σκόραρε ο Φάλκε αλλά ήταν εκτεθειμένος ο Άινα και από εκεί και πέρα οι Ρωμαίοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα.

Φάσεις με Γιουντέρ, Παστόρε, Τζέκο με αποκορύφωμα το δοκάρι του Βόσνιου με κεφαλιά στο 79ο λεπτό! Η Τορίνο αντέδρασε και έκανε φάσεις με Μπελότι και Φάλκε αλλά ο Όλσεν ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 89ο λεπτό ο Κλάιφερτ διέσχισε παράλληλα όλο το γήπεδο. Βοήθεια δεν είχε. Αποφάσισε μόνος του να γεμίσει στην περιοχή και ο Τζέκο ήταν έτοιμος για άψογη εκτέλεση και το γκολ που έκανε την διαφορά στο ματς!

Οι Ρωμαίοι απάντησαν στις νίκες της Γιουβέντους και της Νάπολι και εκκίνησαν και αυτοί με διπλό την σεζόν αλλά χωρίς να πείσουν, άλλωστε έχουν έντεκα νέους παίκτες στο ρόστερ και σίγουρα χρειάζονται αρκετό χρόνο για να γίνουν ξανά ομάδα.

Τορίνο (Β. Ματζάρι) 3-5-2 : Σίριγκου – Ίτζο (79’ Μπρέμερ), Ενκουλού, Μορέτι – Ντε Σιλβέστρι (27’ Άινα), Μπασέλι, Ρινκόν (86’ Σοριάνο), Μεϊτέ, Μπερενγκέρ – Φάλκε, Μπελότι

Ρόμα (Ε. Ντι Φραντσέσκο) 4-3-3 : Όλσεν – Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ – Ντε Ρόσι, Στρόουτμαν, Παστόρε (76’ Σικ) – Γιουντέρ (70’ Κλάιφερτ), Ελ Σαράουι (60’ Κριστάντε), Τζέκο

-Η Ρόμα έχει χάσει μόνο ένα από τα τελευταία δεκαεπτά ματς απέναντι στην Τορίνο (12/4/1)
-Η Ρόμα είναι αήττητη πλέον στις επτά τελευταίες πρεμιέρες της στο Καμπιονάτο (5/2/0) κρατώντας το μηδέν αμυντικά και στις πέντε νίκες
-Η Ρόμα είχε τρία δοκάρια στο παιχνίδι, τελευταία ομάδα στο Καμπιονάτο που είχε τρία δοκάρια ήταν... η Ρόμα τον Απρίλιο απέναντι στην Φιορεντίνα
-Ο Τζάστιν Κλάιφερτ έκανε ντεμπούτο στην Σέριε-Α είκοσι χρόνια και τέσσερις μήνες ακριβώς μετά το τελευταίο ματς του πατέρα του και έδωσε και την ασίστ για το γκολ