Με φόλοου του Μέλι σε «νεκρό» χρόνο η Φενέρμπαχτσε νίκησε την ΤΣΣΚΑ στην παράταση (video)

Ο Νίκολο Μέλι ήταν ο πρωταγωνιστής στην νίκη της Φενέρμπαχτσε στην Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ με 95-93. Ο Ιταλός μετά από άστοχο σουτ του Γουναμέικερ, με φόλοου, έστειλε την μπάλα στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του, ελάχιστα πριν ακουστεί η κόρνα λήξης της παράτασης.

Η Φενέρμπαχτσε, ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με ηγέτη στην επίθεση τον Γιαν
Βέσελι, κατάφερε να φτιάξει διαφορά και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11, 27-16 με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν πρόβλημα και στην επίθεση.
Το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο και στα πρώτα 6 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να ανεβάζει την διοαφορά και στους 18 πόντους, 39-21 παίρνοντας σκορ, εκτός από τον Βέσελι, και από τους Σλούκα, Ντατόμε. Στο σημείο εκείνο, ο Κάιλ Χάινς σήμανε την αντεπίθεση. Ο Αμερικανός σέντερ βοήθησε και στις δυο πλευρές του γηπέδου, ο Ντε Κολό άρχισε να σκοράρει και το ημίχρονο έκλεισε με την Φενέρμπαχτσε μπροστά με 46-41. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο. Με τον Μέλι η τουρκική ομάδα προηγήθηκε 80-75 λίγο πριν το τέλος, όμως ένα τετράποντο του Ροντρίγκεθ, έδωσε στην ΤΣΣΚΑ προβάδισμα ενός πόντου στους γηπεδούχους, 83-81. Στην τελευταία επίθεση ο Γουοναμέικερ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε μία βολή (83-83)και ο Χάινς λίγο πριν την εκπνοή ήταν άστοχος.

Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε με οδηγό τον Βέσελι, ξέφυγε με 91-86, αλλά ο Ντε Κολό έφερε τον αγώνα στα ίσια: 93-93. Ο Γουναμέικερ πήρε το τελευταίο σουτ και ο Μέλι με φόλοου έστειλε την μπάλα στο καλάθι 1 δέκατο του δευτερολέπτου πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Ο Βέσελι τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σλούκας είχε 10 πόντους με 9 ασίστ και 11 πόντους σημείωσε ο Μέλι. Για την ΤΣΣΚΑ ο Σέρχι Ροντρίγκεθ είχε 20 πόντους μοιράζοντας και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 41-46, 63-61, 83-83 και 93-95.