Με ανατροπή 2-1 η Ισπανία στο «Γουέμπλεϊ», άτυχος ο Σο (photos)

Απόλυτα πετυχημένο αποδείχτηκε το επίσημο ντεμπούτο του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της Ισπανίας. Στο σπουδαίο παιχνίδι που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ, η Ισπανία νίκησε, με ανατροπή μάλιστα, με σκορ 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι στον 4ο όμιλο της Α΄ κατηγορίας στο Nations League.

Στην πρώτη του συμμετοχή στην Εθνική μετά τον Μάρτιο του 2017, ο Λουκ Σο στάθηκε άτυχος. Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο άσος της Μάντσεστερ
Γιουνάιτεντ χτύπησε στο κεφάλι και αφού δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες για περίπου 7 λεπτά, μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια, όπου περισσότερα από 10 μέλη του ιατρικού τιμ τον εξέτασαν πσοσεκτικά, με τον παίκτη νε έχει ευτυχώς κανονικά τις αισθήσεις του.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Ισπανία, συνήλθε άμεσα από το σοκ του γρήγορου γκολ της Αγγλίας και κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού με την λήξη του 45λεπτου. Η Αγγλία προηγήθηκε στο 11ο λεπτό. Ο Σο έβγαλε πολύ ωραία ασίστ στον Ράσφορντ κι αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0
Δύο λεπτά αργότερα, ο Καρβαχάλ έκανε την κούρσα από δεξιά, και ο Ροντρίγκο «έστρωσε» στον Σαούλ, 1-1 ισοφάριση για την ομάδα του Ενρίκε.
Στο 32ο λεπτό η Ισπανία προηγήθηκε με 2-1, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο από αριστερά, ο Ροντρίγκο βγήκε μόνος του στη μικρή περιοχή και αμαρκάριστος με σουτ σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική, ίσως οι παίκτες του Σαουθγκέϊτ ήταν σοκαρισμένοι από τον τραυματισμό του Λουκ Σο. Η Ισπανία είχε δύο καλές φάσεις στην εκπνοή για το 0-2 με Ράμος και Ροντρίγκο και αμέσως μετά ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ράσφορντ για επιθετικό φάουλ στον Ντε Χέα.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γκόμεθ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (64' Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Σο (54' Ρόουζ), Ράσφορντ, Κέιν
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Αλόνσο (87' Μαρτίνεθ), Τιάγκο (80' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Σαούλ, Ροντρίγκο, Άσπας (68' Ασένσιο), Ίσκο