Μακάμπι-ΤΣΣΚΑ 80-84: Λαχτάρισε αλλά νίκησε η «Αρκούδα»

Μακάμπι-ΤΣΣΚΑ 80-84: Λαχτάρισε αλλά νίκησε η «Αρκούδα»tbairaktΤρί, 03/02/2021 - 23:27

Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 21 πόντους αλλά στο τέλος νίκησε δύσκολα την Μακάμπι με 84-80 στην «Μενόρα Μιβταχίμ Αρίνα» για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Η ρωσική ομάδα έμεινε έτσι στο κυνήγι της πρώτης θέσης την στιγμή που η Μακάμπι ουσιαστικά απώλεσε τις όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση στην οκτάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο

τελείωσε στο 23-23 προοιωνίζοντας ότι το ματς θα είναι ντέρμπι.
Στο 28-29 όμως η ΤΣΣΚΑ με ηγέτη τον Κλάϊμπερν και τον Χίλιαρντ να σκοράρει από το τόξο έφυγε με 28-45 τρέχοντας ένα 16-0.
Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-51 για την ΤΣΣΚΑ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι έδειξε διάθεση να παίξει πιο σκληρή άμυνα, ν’ αλλάξει στα σκριν και να γίνει πιο δυναμική. Μείωσε στους 16 με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (52-68) και τα έδωσε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δτυνατή άμυνα με παγίδες, έλεγχος των ριμπάουντ με τον εκπληκτικό Χάντερ και πίεση που την έφερε στο 77-81 και στην συνέχεια στο 80-82 με τρίποντο του εξαιρετικού Τάϊλερ ΝτόρσεΊ.
Στα 7,3’’ έγινε φάουλ στον Σενγκέλια που έκανε το τελικό 84-80.

Για την Μακάμπι, Ντόρσεϊ 20π. (2/4δ., 5/7τρ., 1/1β.), 3ρ., 2 ασίστ, Χάντερ 14π., 10ρ., 1μπλκ., 26 pir, Τζόουνς 4π, 6 ασίστ.
Ομαδικά: 17/43δ., 11/27τρ., 13/14β., 39ρ. (23-16) 17 ασίστ για 14 λάθη

Για την ΤΣΣΚΑ Κλάϊμπερν 21π. (7/9δ., 1/3τρ., 4/6β.), 5ρ., 1κλ., 20 pir, Χίλιαρντ 17π. με 5/10τρ., Λούντμπεργκ 12π.,Τζέϊμς 10π. (1/6τρ.), 2ρ., 6 ασίστ για 2 λάθη.
Ομαδικά: 16/30δ., 12/32τρ., 16/22β., 28ρ. (21-7), 12 ασίστ για 11 λάθη

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ CSKA Moscow - Μπάσκετ Off Off tbairakt Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 21 πόντους αλλά στο τέλος νίκησε δύσκολα την Μακάμπι με 84-80 στην «Μενόρα Μιβταχίμ Αρίνα» για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Article publish on Τρί, 03/02/2021 - 23:27 Article hide updated date Off Article is longform Off