Μακάμπι Χάιφα – Γάνδη 1-0: Νίκη με Στάνκοβιτς!

Με πρωταγωνιστή τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς (65′) η Μακάμπι Χάιφα επιβλήθηκε 1-0 της Γάνδης στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα Playoffs του Europa Conference League.

Το ματς:

Στη Βουδαπέστη η Μακάμπι Χάιφα φιλοξένησε τη Γάνδη για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των Playoffs του Europa Conference League. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο και

χωρίς σημαντικές ευκαιρίες, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με την ευκαιρία για γκολ του Φραντζντί Πιερό η οποία ήταν οφσάιντ. Ωστόσο στο 65′ ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς άνοιξε το σκόρ για τη Μακάμπι στέλνοντας την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στο αποτέλεσμα με τη Μακάμπι να παίρνει την νίκη.

Οι συνθέσεις:

Μακάμπι Χάιφα (Μεσάι Ντέγκο, 4-3-3): Κεούφ, Καντίλ (74′ Σίμιτς), Φέινγκολντ, Σεκ (83′ Ναόρ), Γκέρσον, Κίντα (64′ Ραφαέλοφ), Καφουμάνα, Μοχάμεντ (64′ Σούντγκρεν), Πιερό, Λεσοιβάι (64′ Σάιεφ), Ποντγκορεάνου.

Γάνδη (Χέιν Φανχάζεμπρουκ, 3-4-3): Ρόεφ, Καντούς, Γουατανάμπε, Μίτροβιτς, Σαμουάσε (84′ Φαντιγκά), Χέρκενς (69′
Χονγκ Χιουν-Σέοκ), Ντε Σαρτ , Μπράουν, Γκάντελμαν, Τισουντάλι, Σόνκο (46′ Ντεπουάτρ).