Μακάμπι - Αρμάνι 85-86 (70-70 κ.α): Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

Μακάμπι - Αρμάνι 85-86 (70-70 κ.α): Έκανε τα εύκολα, δύσκολαsdimolitΠέμ, 11/26/2020 - 23:29

Η Αρμάνι πήρε το ταλέντο της και πέρασε από το Τελ Αβίβ κερδίζοντας τη Μακάμπι στη παράταση, ενώ παράλληλα την υποχρέωσε στην 3η συνεχόμενη της ήττα. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι με το σκορ 85-84 υπέρ της Μακάμπι, πήρε την τελευταία επίθεση και χάρισε στην Αρμάνι την 5η φετινή της νίκη σε 8 αγώνες. Πρώτη νίκη της Αρμάνι μέσα στο Ισραήλ μετά από 9 διαδοχικές ήττες!

Η Μακάμπι έβρισκε τρόπο να σκοράρει από την περιφέρεια και έβαλε τους 12 από τους 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από τα 6.75

(4/8 τρίποντα). Η Αρμάνι έμεινε κοντά στο σκορ με τον Κάιλ Χάινς να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά με την εμπειρία του. Η περίοδος έκλεισε 20-18 με τη Μακάμπι να έχει 7 ασίστ για 5 λάθη.

Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος του Ντράκαν Μπέντερ αποδείχθηκε καθοριστική, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο κόλλησε... Ο Χάντερ σκόραρε για το 33-28 και η Αρμάνι με επί μέρους σκορ 18-2 έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (35-47). Πάντερ, Χάινς, Ντιλέινι και Σιλντς οδήγησαν την ομάδα του Μεσίνα στην επίθεση βάζοντας τους 35 από τους 46 πόντους μετά το πρώτο 20λεπτο.

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε στους 13 (35-48), όμως η Μακάμπι ξεκίνησε την αντεπίθεση και έριξε την διαφορά στους 3 (46-49) με Μπέντερ και Γουίλμπεκιν. Η περίοδος έκλεισε 53-59 με την Αρμάνι σταθερά μπροστά στο σκορ.

Η τέταρτη περίοδος ανήκει στον Γουίλμπεκιν που πήγε μόνος του να πάρει το ματς. Η Μακάμπι πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το τέλος της δεύτερης περιόδου 68-66 με τον Αμερικανό να οργιάζει στο παρκέ. Ο Κέβιν  Πάντερ είχε όμως διαφορετική άποψη με ένα τρελό τρίποντο που κέρδισε και φάουλ έστειλε τον αγώνα στη παράταση (70-70). Στο έξτρα πεντάλεπτο φάνηκαν οι περισσότερες λύσεις που έχει ο Μεσίνα, με τον Μπρουκς να βάζει πέντε πόντους και τον Μάλκολμ Ντιλέινι να δείχνει την κλάση του. Οι βολές του Γουίλμπεκιν έφεραν τη Μακάμπι μπροστά 85-84, όμως ο Ντιλέινι πήρε το τελευταίο σουτ, ευστόχησε και χάρισε ένα μεγάλο διπλό στους Ιταλούς.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ Armani Milano - Μπάσκετ Off Off sdimolit Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Αρμάνι πήρε το ταλέντο της και πέρασε από το Τελ Αβίβ κερδίζοντας τη Μακάμπι στη παράταση, ενώ παράλληλα την υποχρέωσε στην 3η συνεχόμενη της ήττα. Article publish on Πέμ, 11/26/2020 - 23:29 Article hide updated date On Article is longform Off