Λύγισαν τους Μπακς οι Κλίπερς

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των μαχητικών Μιλγουόκι Μπακς, με 105-98 εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο, κάτι που ουσιαστικά τους χάρισε τη νίκη. Οι Κλίπερς κατάφεραν να παραμείνουν αήττητοι στις αναμετρήσεις τους με τους Μπακς στην κανονική περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 26 πόντους και μάζεψε εννέα ριμπάουντ σε 39,32 λεπτά συμμετοχής, αγγίζοντας το double double.
Επίσης, είχε επτά ασίστ, πέντε κοψίματα και τέσσερα λάθη. Ο Κρις Μίντελτον είχε 22 πόντους για τα «ελάφια» και ο Έρικ Μπλέντσο τον ακολούθησε με 14 πόντους.

Από την πλευρά των νικητών, ο Τομπίας Χάρις είχε 19 πόντους και ο Λου Ουίλιαμς είχε 16. Στους 13 πόντους ο παλιός γνώριμος των φιλάθλων του Ολυμπιακού, Μίλος Τεόντοσιτς. Αυτή ήταν η 40η εφετινή νίκη των Κλίπερς σε σύνολο 74 αναμετρήσεων, ενώ τα «ελάφια» γνώρισαν την 35η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 74 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Κλίπερς: Χάρις 19, Ουίλιαμς 16, Ρίβερς 13, Τεόντοσιτς 13, Τζόρνταν 12, Τζόνσον 9, Χάρελ 6, Θόρνγουελ 6, Μαριάνοβιτς 5, Ντέκερ 4, Ουάλας 2

Μπακς: Αντετοκούνμπο 26, Μίντλετον 22, Μπλέντσο 14, Τέρι 10, Ζέλερ 8, Χένσον 8, Σνελ 4, Μουχάμαντ 4, Πάρκερ 2