Λίβερπουλ – Φούλαμ 2-1: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή (highlights)

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, έχει τον πρώτο λόγο, εν όψει της ρεβάνς της 24ης Ιανουαρίου, ενώ οι Λονδρέζοι θα προσπαθήσουν για την ανατροπή και την πρώτη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης στην ιστορία τους.

Oι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 19ο λεπτό, όταν ο Φαν Ντάικ δεν μπόρεσε να διώξει μπαλιά στην περιοχή, ο Περέιρα τροφοδότησε τον Γουίλιαν και ο Βραζιλιάνος σκόραρε με ωραία ντρίμπλα και εκτέλεση από κοντά.

Οι γηπεδούχοι, βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 68′, όταν ο Τζόουνς επιχείρησε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία κοντράροντας στον Ανταραμπιόγιο

και ξεγέλασε τον Λένο για το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε και το 2-1 για την ομάδα του Κλοπ, με τον Νούνιες να σερβίρει στην περιοχή για τον Χάκπο.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κέλεχερ – Γκόμεζ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Μπράντλι – Χράφενμπερχ (56′ Νούνιες), ΜακΆλιστερ, Τζόουνς – Έλιοτ (56′ Χάκπο), Ζότα, Ντίας.
Φούλαμ (Σίλβα): Λένο – Καστάνιε, Ανταραμπιόγιο, Ντιόπ, Ρόμπινσον – Ριντ (83′ Λούκιτς), Παλίνια – Ντε Κορντόβα – Ριντ, Περέιρα (73′ Κέρνι), Γουίλιαν (73′ Γουίλσον) – Χιμένες.