Λιόν – Ρενς 3-0: Δεν της έφτασε η νίκη στο συγκινητικό αντίο του Ολάς (hls)

Η Λιόν καθάρισε στο πρώτο δεκάλεπτο παρά την μεγάλη ευκαιρία του Μπάλογκαν στα πρώτα 38 δευτερόλεπτα. Ο Μπαρκολά είχε κέφια και μόλις στο 2ο λεπτό μετά από την προσπάθεια του νεαρού Γάλλου, ο Αγκμπαντού με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ (1-0, 2ο λεπτό). Λίγο αργότερα ο Μπαρκολά με εξαιρετική προσπάθεια έστρωσε στον Αλεξάντερ Λακαζέτ και η Λιόν πήρε αέρα δύο τερμάτων (2-0, 8ο λεπτό).

Το ματς τελείωσε στο 54ο λεπτό όταν ο Αγκμπαντού αντίκρισε απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αλεξάντερ Λακαζέτ. Από και πέρα η Λιόν έπαιζε για τον αρχηγό της που τελικά έμεινε στα 27 γκολ

και κυνηγάει στην πρώτη θέση τον Κιλιάν Εμπαπέ που μετράει 28 γκολ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με φάουλ ο Κακερέ στο 86ο λεπτό στο αντίο της Λιόν στο κοινό της και στο αντίο της Λιόν στον Ζαν Μισέλ Ολάς που αφήνει την προεδρία μετά από τρεις δεκαετίες.