Λιντς-Νιουκάστλ 2-2: Έμεινε “ζωντανή”, έμεινε τρίτη (hls)

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον αρχηγό τους, τον Έιλινγκ, να παίρνει το ριμπάουντ στο 7′ μετά την απόκρουση του Πόουπ στην κεφαλιά του Ροντρίγκο. Η Λιντς μάλιστα έχασε την τεράστια ευκαιρία να κάνει 2 τα τέρματά της όταν ο Μπάμφορντ στο 28′ είδε τον Πόουπ να πιάνει το πέναλτι που εκτέλεσε.

3 λεπτά αργότερα ο Γουίλσον δεν έκανε το ίδιο λάθος, καθώς νίκησε τον Ρόμπλες από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας με το 16ο γκολ του στη σεζόν. Το 1-2 έγινε με τον ίδιο

τρόπο και με τον ίδιο παίκτη στο 69′, καθώς χρειάστηκε ο VAR να επεμβεί για το χέρι του Φίρπο ώστε να δοθεί πέναλτι. Το τελικό 2-2 έγραψε με τυχερό τρόπο ο Κρίστενσεν καθώς το δικό του σουτ στο 79′ κόντραρε στον Τρίπιερ και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 90′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Φίρπο, ενώ στις καθυστερήσεις οπαδός της Λιντς έφτασε στον πάγκο της Νιουκάστλ και έπιασε από τον ώμο τον Χάου πριν τον απομακρύνουν οι σεκιούριτι.