Λιλ-Μαρσέιγ 2-1: Νίκη με ανατροπή και “άρωμα” Ευρώπης (hls)

Με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, η Μαρσέιγ πιστοποίησε την σπουδαία της φόρμα μακριά από το “Βελοντρόμ”, δεν κινδύνευσε καθόλου σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της LIgue 1 και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθεια της αναμέτρησης στο 29ο λεπτό, όταν μετά την πολύ ωραία κάθετη πάσα του Μαλινόφσκι, ο Ζονατάν Κλος, μπήκε γρήγορα μέσα στην περιοχή, πρόλαβε την έξοδο του Σεβαλιέ, περνώντας τη μπάλα πάνω από το

σώμα του 22χρονου τερματοφύλακα για το 0-1. Μάλιστα στο 45΄ ο Κλος έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν πλάσαρε άστοχα, απέναντι από τον Σεβαλιέ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φονσέκα ήταν πολύ καλύτερη και έφτασε στην ανατροπή, αρχικά με το πέναλτι του Ντέιβιντ στο 50ο λεπτό, με τον Ζονατάν Μπαμπά να πετυχαίνει το πολύτιμο γκολ της νίκης στο 72ο λεπτό.

Η Λιλ με αυτή τη νίκη της, παρέμεινε για 15ο συνεχόμενο ματς αήττητη και ισοφάρισε το προηγούμενο ρεκόρ που κρατούσε από τον Αύγουστο του 2008, έως τον Απρίλιο του 2019.

Λιλ-Μαρσέιγ 2-1, Νίκη, “άρωμα” Ευρώπης,lil-marseig 2-1, niki, “aroma” evropis