Λιλ-Λοριάν 3-0: Διαφορά ποιότητας (highlights)

Η Λιλ βρήκε απέναντί της μια ομάδα η οποία ήταν καλά κλεισμένη στο δικό της μισό και μολονότι είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αυτό ήρθε από τον Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 37ο λεπτό. Ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Γκόμες με τον Καναδό επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά φτάνοντας τα έξι φετινά γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λοριάν (που είχε πάρα πολλές απουσίες), κράτησε καλύτερα

αμυντικά και προσπάθησε προϊόντος του χρόνου να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο. Ως το 90′ είχε το σκορ στο εύθραυστο 1-0, αλλά σε εκείνο το λεπτό ο Καμπελά “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα.

Πριν το τελευταίο σφύριγμα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα, ένα υπέροχο γκολ από τον Ζεγκρόβα, ο οποίος από δεξιά συνέκκλινε και α λα Ρόμπεν εκτέλεσε από μακριά απέναντι γωνία για το τελικό 3-0 που επαναφέρει την Λιλ στα ευρωπαϊκα εισιτήρια, την ώρα που η Λοριάν καλείται επειγόντως να βρει αλλού βαθμους σωτηρίας.