Λεβερκούζεν-Φρανκφούρτη 3-1: Νίκη προσπέρασης και Ευρώπης

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε 3-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην “Bay Arena” για την 27η αγωνιστική της Bundesliga.

Στο 10ο λεπτό με ωραία ατομική ενέργεια ο Αμίντ Αντλί νίκησε την άμυνα των φιλοξενούμενων για να κάνει το 1-0, ενώ στο 13′ ο Μαξ είδε τον Χραντέτσκι να κάνει σπουδαία επέμβαση και να αποτρέπει την ισοφάριση.

Η άμυνα της Άιντραχτ είχε σοβαρά

προβλήματα και στο 34′ από εξαιρετική κάθετη του Βιρτζ, ο Ντιαμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τραπ για το 2-0, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει σπουδαία επέμβαση στο 43′ σε σουτ του Αντλί διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Άιντραχτ μείωσε σε 2-1 στο 74′ με το γκολ του Σο, όμως στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από λάθος του Γιάκιτς, ο Αζμούν είπε ευχαριστώ για να σημειώσει το τελικό 3-1 που άφησε την Φρανκφούρτη χωρίς νίκη για έκτο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή η Μπάγερ έφτασε τους 43 βαθμούς, δύο μπροστά από την 7η πλέον Άιντραχτ.