Λεβάντε – Αλαβές 3-1: Την πήρε μαζί της στη Segunda Division

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και νεύρα, είναι χαρακτηριστικό πως ο διαιτητής μοίρασε 14 κίτρινες κάρτες στις δύο ομάδες. Η Αλαβές που καιγόταν για την νίκη προηγήθηκε με τον Χοσέλου στο 36ο λεπτό σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Λεβάντε είχε μόλις ένα σουτ με τον Μοράλες. Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πετύχει τρία γκολ.

Ο Ντουάρτε ισοφάρισε μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μοράλες (1-1, 53ο λεπτό), ο Μαρτί έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 74ο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοράλες στις καθυστερήσεις (3-1). Η Αλαβές που έπρεπε να κερδίσει και να χάσει η Μαγιόρκα τελευταία αγωνιστική στη Παμπλόνα από την Οσασούνα. Με αυτή την την ήττα της αποχαιρετά την κατηγορία.