Λέτσε-Πάρμα 2-4: Πρόκριση σε ματς ανατροπών

Οι «Κροκιάτι» στην επόμενη φάση θ’ αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Φιορεντίνα.
Ένα εξαιρετικό ματς με ανατροπές και συγκινήσεις.

Η Πάρμα αιφνιδίασε την Λέτσε στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0.
Άνοιξε το σκορ στο 9’ όταν μετά από κλέψιμο του Ενό και πάσα στον Σομ, ο Ελβετός με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Διπλασίασε τα τέρματα της στο 29’ με υπέροχο σουτ του Μπονί, ενώ είχε και μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Κουλιμπαλί με τον Μπρανκολίνι και τον Γάλλο να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η

εικόνα άλλαξε, με την Λέτσε να βγαίνει μπροστά και να γίνεται απειλητική.

Μείωσε στο 54’ σε 1-2 με κοντινό πλασέ του Πίκολι και στην συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 76’ με υπέροχο σουτ του Στρεφέτσα.
Ο αγώνα έμοιαζε να οδηγείται στην παράταση, αλλά στο 95’ ο Μαν μπήκε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα και ο Πόγκρασιτς στην προσπάθεια του να την απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα για το 2-3.

Στο επόμενο λεπτό ο Μπερναμπέ έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και ο Ραμαντάνι τον ανέτρεψε κάνοντας του πέναλτι.
Ο Μαν δεν λάθεψε για το τελικό 2-4.

Με την Πάρμα ο Ζαγαρίτης μπήκε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και αντίκρισε κίτρινη στο 85’.