Λέικερς-Τίμπεργουλβς 108-102: Στα play off μετά από θρίλερ (vid)

Οι Λέικερς επέστρεψαν στο ματς από διαφορά που είχε φτάσει και τους 15 πόντους και λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Στα 1,4” πριν το φινάλε ο Ντένις Σρέντερ έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα με τρίποντο (98-95), όμως ο Μάικ Κόνλεϊ με τρεις βολές στην τελευταία φάση, έστειλε το ματς στην παράταση. Στην παράταση οι Λέικερς προηγηθήκαν με πέντε και ο Κόνλεϊ έχασε στα 11,3” σουτ τριών πόντων για να ισοφαρίσει το ματς. Το ματς πήγε στις βολές και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, καθώς ήταν ψύχραιμοι.

Κορυφαίος των Λέικερς ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος έκανε

double double με 30 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Double double και από τον Άντονι Ντέιβις, ο οποίος είχε 24 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στους 21 πόντους ο Ντένις Σρέντερ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Καρλ–Άντονι Τάουνς έκανε και αυτός double double με 24 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ στους 23 πόντους σταμάτησε ο Μάικ Κόνλεϊ. Οι «λύκοι» θα έχουν μια ακόμα ευκαιρία για να μπουν στα play off, καθώς θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Νιου Όρλεανς Πέλικανς–Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Η νικήτρια ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με τους Ντένβερ Νάγκετς στον πρώτο γύρο των play off της Δύσης.