Λαύριο - Προμηθέας 75-72: Σαν τρελό φορτηγό! (vid)

Λαύριο - Προμηθέας 75-72: Σαν τρελό φορτηγό! (vid)ckaouΤετ, 01/20/2021 - 19:12

Το Λαύριο-express παρέσυρε και τον Προμηθέα φτάνοντας τις οκτώ συνεχόμενες νίκες στην Basket League!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή τως το τέλος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 19-15 αλλά τους Πατρινούς να αντιδρούν και με πρωταγωνιστές τους δύο Γκραντ να παίρνουν προβάδισμα με +3, 41-38, πετυχαίνοντας 26 πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Με τον τρόπο που κύλησε το δεύτερο

ημίχρονο, ήταν φανερό ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Με αφετηρία το 62-62 στο 34΄ το Λαύριο κράτησε τον Πρμηθέα μόλις στους 2 πόντους σε 3 λεπτά και προηγήθηκε με 69-64 με λέι απ του Ντιαλό. Ο Προμηθέας μείωσε σε 69-67 στα 01:39 με κάρφωμα του Αγραβάνη, όμως Κάρτερ και Μουράτος κράτησαν όρθια την ομάδα του Σερέλη ως την τελική νίκη με κρίσιμους πόντους και άμυνες.

Ο Κάρτερ ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους (8/12 σουτ), ο Ντιαλό πρόσθεσε 13 (αν και έκανε 5 λάθη), ο Μουράτος μέτρησε 7 πόντους, 2/9 σουτ, σούπερ άμυνες στον Μίλερ και 8 ασίστ, ενώ ο Ντέιβις συμπλήρωσε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Για τον Προμηθέα, που δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ, ο Τζεράι Γκραντ είχε 17 πόντους, ο Τζεράιαν Γρκαντ 16 και ο Δημήρης Αγραβάνης 14.

Το Λαύριο κέρδισε αν και έκανε 22 λάθη, αριθμό που συναγωνίστηκε και ο Προμηθέας με τα 18 δικά του.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ Λαύριο - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Λαύριο ΕΛΛΑΔΑ Το Λαύριο-express παρέσυρε και τον Προμηθέα φτάνοντας τις οκτώ συνεχόμενες νίκες στην Basket League! Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας εκτοξεύτηκε η τρομερή ομάδα του Σερέλη!

Article publish on Τετ, 01/20/2021 - 19:12 Article hide updated date Off Article is longform Off