Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Καμερούν και Μπουρκίνα Φάσο στους ”16” (pics)

1ος όμιλος

Πράσινο Ακρωτήρι – Καμερούν 1-1

Οι οικοδεσπότες της διοργάνωσης βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον πρώην επιθετικό της Πόρτο και της Μπεσίκτας, Βενσάν Αμπουμπακάρ, να δίνει το προβάδισμα (0-1, 39ο λεπτό). Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ακραίος του Ολυμπιακού, Γκάρι Ροντρίγκες, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (1-1, 53ο λεπτό). Ο Ροντρίγκες είχε περάσει ως αλλαγή με την σέντρα στην επανάληψη.

Βασικός και σε ολόκληρο το

ματς αγωνίστηκε ο μέσος του Ολυμπιακού, Πιερ Κούντε, ενώ στο πάγκο έμεινε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Ντεβί Επασί.

HEATED ACTION

Can either side take the lead in the reminding minutes? #TotalEnergiesAFCON2021 | #AFCON2021 | #TeamCapeVerde | #TeamCameroon | #CPVCMR pic.twitter.com/l7unQHXlgZ

— #TotalEnergiesAFCON2021 (@CAF_Online) January 17, 2022

Μπουρκίνα Φάσο – Αιθιοπία 1-1

Ο επιθετικός της Αζαξιό, Σιρίλ Μπαγιαλά στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπουρκίνα Φάσο διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-0). Στο δεύτερο μέρος η αδιάφορη βαθμολογικά Αιθιοπία μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και τα κατάφερε με το πέναλτι του Κεμπέντε στο 52ο λεπτό (1-1).