Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 3-0: Σαρωτικοί οι «αετοί», πρώτη ήττα για τα «σπιρούνια» (hls)

Στα πρώτα 70 λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της, οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες και όλα έδειχναν πως Τότεναμ και Κρίσταλ Πάλας θα έπαιρναν από έναν βαθμό. Ωστόσο οι «αετοί» είχαν διαφορετικά σχέδια.

Στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης ήταν σαρωτικοί, σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Τανγκάνγκα στο 58ο λεπτό. Αρχικά άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίλφριντ Ζαχά στο 75′ και στην συνέχεια ανέλαβε δράση η «χρυσή αλλαγή»

του Βιεϊρά, Οντσόν Εντουάρ, ο οποίος πραγματοποίησε ονειρικό ντεμπούτο με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο 23χρονος Γάλλος μπήκε στον αγώνα στο 84′ και χρειάστηκε λίγα δευτερόλεπτα για να σκοράρει (2-0), ενώ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις (90+3), σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι συνθέσεις:

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ, Αντερσεν, Γκουεχί, Μίτσελ, Κάλαχερ, Κουγιατέ, ΜακΑρθουρ, Ζαχά, Αγιού, Μπεντέκε

Τότεναμ: Γιορίς, Εμερσον, Τανγκάνγκα, Ντάιερ (12’ Ρόντον), Ρεγκιλόν, Γουίνκς (60’ Ντέιβις), Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Λούκας, Αλι, Κέιν