Κράτησε το αήττητο η ΑΕΚ, 66-62 τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο της για πρώτη φορά, επικράτησε 66-62 του Ολυμπιακού και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο σερί της.

Η «Ένωση» ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και πήρε τον έλεγχό του από το τζάμπολ. Με όπλο της την άμυνα επέβαλλε τον ρυθμό της και παρά την προσπάθεια των ερυθρόλευκων, έκλεισε προηγούμενη το δεκάλεπτο, 22-12. Μάντζαρης και Μακλίν ανέλαβαν δράση
για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, στην δεύτερη περίοδο και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 στο 15ο λεπτό και λίγο αργότερα προηγήθηκε με τρίποντο του Πρίντεζη, 33-34. Η ΑΕΚ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για ημίχρονο με 39-37 και όλα έδειχναν πως η συνέχεια θα ήταν ντέρμπι. Με πρωταγωνιστή τον Μάνι Χάρις οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 51-44, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-6 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο, μόλις ένα πόντο πίσω, 51-50. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε, και μπορεί ο Ολυμπιακός να έφτιαξε μια μικρή διαφορά, 53-56, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε, την κάλυψε άμεσα και στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Σάκοτα ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών για να δώσουν στην ομάδα τους μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χάρις με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Σάκοτα να σκοράρει 10 πόντους και τον Μαυροειδή να σημειώνει 9 μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό, που στερήθηκε τις υπηρεσίες του Πρίντεζη στο δεύτερο ημίχρονο με πρόβλημα στην μέση, ο Τζαμέλ Μακλίν είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50 και 66-62