Κολωνία – Βέρντερ Βρ. 7-1 : Εφτάρα 46 χρόνια μετά

Αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο στην Κολωνία δεν έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία της ομάδας του Στέφεν Μπάουμγκαρτ στην Μπούντεσλιγκα.

Πέτυχε πέντε γκολ σε 36′ λεπτά απέναντι στην τραγική Βέρντερ Βρέμης και δεν έχει φτάσει ποτέ ξανά τόσο γρήγορα σε προβάδισμα πέντε τερμάτων.

Πρωταγωνιστής ο Τίγκες με δύο γκολ (25′, 21′) και δύο ασίστ. Σκόραραν ακόμη οι Μάινα (9′), Σκίρι (30′) και Χουσεΐνμπασιτς (36′). Μείωσε πριν το ημίχρονο ο Φούλκρουγκ (38′).

Στο

δεύτερο ημίχρονο πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τον Σκίρι (54′) και με αυτογκόλ του Φριντλ (76′) για το τελικό 7-1.

Τον Αύγουστο του 1977 η Κολωνία είχε πετύχει μια και μοναδική φορά στην ιστορία της επτά γκολ απέναντι στην Βέρντερ επικρατώντας 7-2 ενώ τα πέντε γκολ μετά από 36′ είναι το πιο γρήγορο 5-0 στην ιστορία του συλλόγου.

Κολωνία : Σβέμπε – Σμιτς, Χούμπερς, Σαμπότ, Χέκτορ – Σκίρι (67′ Λέμπερλε), Μάρτελ – Μάινα (81′ Ντίελ), Χουσεΐνμπασιτς (59′ Όλεσεν), Κάιντς (59′ Λιούμπιτσιτς) – Τίγκες (59′ Ζέλκε)

Βέρντερ Βρ. : Παβλένκα – Σταρκ (59′ Πίπερ), Βελίκοβιτς, Φριντλ – Βάιζερ, Μπιτένκουρ (66′ Στάγκε), Γκρος (46′ Σμιντ), Γκρούεβ, Γιουνγκ (86′ Μπιουκάναν) – Ντουκς (46′ Ντίνκτσι), Φούλκρουγκ