Κλουζ Ναπόκα-Σλασκ 80-76: Aγχώθηκε, αλλά νίκησε (highlights)

Όγδοη νίκη πέτυχε στην 11η αγωνιστική του Eurocup, η Κλούζ-Ναπόκα κόντρα στην Σλάσκ Βρότσλαβ (80-76) και συνεχίζει να είναι ψηλά στην βαθμολογία (3η θέση), σε αντίθεση με την αποκλεισμένη πολωνική ομάδα (10η ήττα).

Η Κλούζ έπαιξε με την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση και δεν έδωσε… δικαιώματα και αφορμές στην Σλάσκ, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ που αυξήθηκε μέχρι τους 12 πόντους (37-25) στο πρώτο ημίχρονο. Οι δέκα πόντοι του Στιπάνοβιτς και το πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (65%), ώθησαν την Κλούζ Ναπόκα

να μην απειληθεί από την πολωνική αντίπαλο της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η Σλασκ έπαιξε επιθετική άμυνα, είχε το επιμέρους σκορ με 14-21 και μείωσε μέχρι τους 3 πόντους (54-51), ενώ προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά (67-68) από
“γκολ-φάουλ” του Γκολεμπιόφσκι. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν τρίποντο από τον ‘Εντι, μείωσαν ξανά σε 76-74 και χρειάστηκαν δυο καλάθια από τον Στιπάνοβιτς και τον Ρίτσαρντ για να εξασφασλισθεί η νίκη των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 20-13, 43-32, 57-53, 80-76