Κλαβάν και... καλή χρονιά

Με γκολ του Κλαβάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Μπέρνλι εκτός έδρας και ξεκίνησε νικηφόρα στο 2018. Ο Μανέ άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από την περιοχή στο 61', αλλά οι «σκληροί» γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87' με τον Γκούντμουντσον.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι «κόκκινοι» θα έμεναν χωρίς εκτός έδρας νίκη σε Πρωτοχρονιά από το 1994, με τους Κοουτίνιο, Σαλάχ να απουσιάζουν... ανέλαβαν
δράση τα στόπερ.

Στο 94' ο Λόβρεν έκανε κεφαλιά-πάσα στον Κλαβάν κι αυτός με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόουπ και τους οπαδούς της Λίβερπουλ στον έβδομο ουρανό. Η ομάδα του Κλοπ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης και συμπλήρωσε 13 ματς αήττητη στο πρωτάθλημα.

Η Λέστερ σπατάλησε ένα ημίχρονο, αλλά πήρε μπροστά στο δεύτερο και νίκησε τη Χάντερσφιλντ με 3-0, ενώ ένα γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Νιουκάστλ το σπουδαίο «διπλό» με 1-0 επί της Στόουκ.