Κίνα-Τουρκία 3-1: Με ασταμάτητη Λι

Η Κίνα νίκησε με 3-1 σετ την Τουρκία στο «Άνκαρα Σπορτς Σαλονού» για την 2η αγωνιστική της πρώτης εβδομάδας του γυναικείου Volleyball Nations League.
Την Κίνα οδήγησε στην επίθεση μια ασταμάτητη Λι, η οποία τελείωσε το ματς με 23 πόντους (20 επίθεση, 2 μπλοκ, 1 άσος).
Εξαιρετικές οι Γκονγκ με 14π. και Γιουάν με 11π.
Η Ντιαό, μοίρασε το παιχνίδι εξαιρετικά και πήρε και η ίδια 6 πόντους.
Η Κίνα ήταν

καταλυτική στο πρώτο και το τρίτο σετ τα οποία πήρε με χαρακτηριστική άνεση 25-16 έκαστο.
Στο δεύτερο σετ, η Τουρκία ανέβασε την απόδοση της, πίεσε από το σερβίς, χάλασε την Κινεζική υποδοχή και κατάφερε να το κερδίσει με 25-20.
Στο τέταρτο σετ, η Κίνα είχε το προβάδισμα, αλλά η Τουρκία ήταν πάντα σε απόσταση δύο πόντων, 15-13, 19-17 και 23-21 και 24-22.
Επίθεση της Λι όμως σε κόντρα μπάλα τελείωσε το σετ με 25-22 και το ματς με 3-1 σετ για την Κίνα.
Για την Τουρκία, κορυφαία η Καρακούρτ με 22 πόντους και καλές οι δύο κεντρικές Γκιουνές με 14π. και Ερντέμ με 8π.
Κάκιστες όλες οι ακραίες της Τουρκίας και αυτό ήταν ένα από τα βασικά σημεία της ήττας της.