«Καθάρισε» σε ένα 3λεπτο η Γκλάντμπαχ

Ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ κατάφερε να πάρει τη νίκη ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της πρεμιέρας στην Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Ντίτερ Χέκιγκ πήρε αυτό που ήθελε σημειώνοντας δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά.
Στο 55ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε ο Χόφμαν και στο 58’ όταν ο Αμερικανός Τζόνσον διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα θα μπορούσαν να ανοίξουν νωρίτερα το σκορ, αλλά ο Βέλγος Θοργκάν Αζάρ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Αυστριακό γκολκίπερ Οζκάν.

Νωρίτερα η Λεβερκούζεν ξεκινώντας με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, έφτασε κοντά στο γκολ χάνοντας 2-3 καλές ευκαιρίες στα πρώτα 20 λεπτά.
Η ουσία είναι πως η Γκλάντμπαχ παίζοντας με ρεαλισμό και αποφασιστικότητα έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.