Κατάρ 2022: Αν δεν ήταν ο καλύτερος τελικός αυτός, τότε ποιος ήταν;

Ή καλύτερα για να ακριβολογούμε του Εμπαπέ, με τον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν να αποδεικνύει την τεράστια κλάση του, σκοράροντας δις μέσα σε 1 λεπτό και 37 δευτερόλεπτα, για το 2-2 που έφερε το ματς στην παράταση, με τη γνωστή κατάληξη, την Αργεντινή δηλαδή να στέφεται Πρωταθλήτρια κόσμου. Η τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων προκάλεσε πολλούς να αναρωτηθούν, αν ήταν αυτός ο καλύτερος τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου

όλων των εποχών. Εμείς κάνουμε μία αναδρομή για να θυμηθούμε κάποιους εξίσου σπουδαίους τελικούς που μπορούν να ανταγωνιστούν αυτόν του Κατάρ

Italy 1-0 France.

Final #FIFAWorldCup 2006. pic.twitter.com/8Kpm0h7OM3

— 4K (@WC_4K) December 18, 2022

2006: Ιταλία –Γαλλία 1-1 (5-3 πέναλτι)

Αν δεν ήταν του 2022 ο καλύτερος τελικός, τότε αυτός του 2006 στο Βερολίνο, βρίσκεται σίγουρα πολύ ψηλά. Ήταν ένας αγώνας που έφερνε αντιμέτωπες τη καλύτερη επίθεση με τη καλύτερη άμυνα του θεσμού. Από τη μία την Ιταλία, με ένα γκολ παθητικό και από την άλλη τη Γαλλία, η οποία με οδηγό τον Ζιντάν, είχε αποκλείσει την Ισπανία, τη Βραζιλία και τη Πορτογαλία.

Τα δύο γκολ ήρθαν νωρίς. Μέσα σε ένα πεντάλεπτο, από τον Ζινεντίν Ζιντάν στο έβδομο λεπτό και από τον Μάρκο Ματεράτσι ισοφαρίσει στο 12ο λεπτό για την Ιταλία. Αλλά ο Ζιντάν δεν μνημονεύτηκε για το γκολ του, αλλά για το ιστορικό πια χτύπημα με το κεφάλι στον Ματεράτσι, μία εικόνα που μπήκε στα βιβλία της ιστορίας και με τον Γάλλο άσο βέβαια να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και να τελειώνει άδοξα τη διεθνή του καριέρα.

1986: Αργεντινή-Δυτική Γερμανία 3-2

Το «Estadio Azteca» στο Μεξικό φιλοξένησε έναν συναρπαστικό τελικό το 1986. Πρώτα, ο Χοσέ Λουίς Μπράουν σκόραρε στο 23ο λεπτό για την Αργεντινή, πριν ο Χόρχε Βαλντάνο διπλασιάσει το προβάδισμα για την ομάδα του στο 55ο λεπτό. Η Γερμανία έκανε τη μεγάλη επιστροφή με τα γκολ του Ρουμενίνγκε (74’) και Φέλερ (80’), αλλά η Αργεντινή πήρε τη νίκη μόλις τρία λεπτά αργότερα, με γκολ του Χόρχε Μπουρουσάγκα. Με αυτόν τον δραματικό τρόπο, ο θρυλικός Ντιέγκο Μαραντόνα, κατέκτησε το μοναδικό Παγκόσμιο Κύπελλο της σπουδαίας του καριέρας.

#FIFAFeverWithDNA | Geoff Hurst of England is the only player to have scored a hat-trick in the 1966 final against West Germany#FIFAWorldCup2022 | #WestGermany | #GeoffHurst | #England pic.twitter.com/CF2iLIK7cw

DNA (@dna) December 2, 2022

1966: Αγγλία-Δυτική Γερμανία 4-2 (παράταση)

Η μοναδική φορά που η Αγγλία κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο, ήταν στη διοργάνωση του 1966 που διεξήχθη στο «σπίτι» της. Τα «Τρία Λιοντάρια» και η Δυτική Γερμανία έπαιξαν ένα «σφιχτό» παιχνίδι 2-2 που χρειάστηκε παράταση, αφού ο Βόλφγκανγκ Βέμπερ είχε ισοφαρίσει 2-2στο 89ο λεπτό για τη Δυτική Γερμανία. Δεν μπόρεσε όμως στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τη δυναμική της μετά το γκολ του Βέμπερ. Ο Τζέφρι Χερστ έγινε ο μόνος ποδοσφαιριστής στο θεσμό που πέτυχε χατ-τρικ σε τελικό, πριν ο Εμπαπέ ισοφαρίσει αυτή την επίδοση στον τελικό του Κατάρ. Μάλιστα το γκολ που πέτυχε στο 101ο λεπτό, θεωρείται από τις πιο πολυσυζητημένες φάσεις στην ιστορία του παγκοσμίου Κυπέλλου, με το ερώτημα να πλανάται για χρόνια. Τελικά πέρασε ή όχι τη γραμμή του τέρματος η μπάλα, μετά το σουτ του Χερστ;

1950: Ουρουγουάη-Βραζιλία 2-1

Φανταστείτε το μέγεθος της έκπληξης, να κερδίσεις δηλαδή τη διοργανώτρια χώρα στο δικό της γήπεδο, μπροστά σε σχεδόν 180 χιλιάδες κόσμο στο στάδιο «Μαρακανά» του Ρίο Ντε Τζανέιρο. Λοιπόν, η Ουρουγουάη έκανε ακριβώς αυτό το 1950, όταν νίκησε, με ανατροπή μάλιστα, τη Βραζιλία. Η «σελεσάο» είχε προηγηθεί στο 47′ με τον Φριάζα, αλλά τα επόμενα δύο γκολ τα πέτυχε η Ουρουγουάη και έγραψε ιστορία, καθώς στη δεύτερη παρουσία της στη διοργάνωση, κατέκτησε το δεύτερο της τρόπαιο!

Το 2026, η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί από κοινού από τις Ηνωμένες Πολιτείες, το Μεξικό και τον Καναδά. Λέτε να επιφυλάσσει και αυτό κάτι ιδιαίτερο; Έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας για να το μάθουμε…