Καρδίτσα – Λαύριο 70-85 : Νίκη επιβίωσης στην Θεσσαλία! (hls)

Ήθελε τη νίκη και την πήρε το Λαύριο στο Θεσσαλικό κάμπο και από την αρχή κατάφερε να βάλει τα θεμέλια νίκης αξιοποιώντας και τις κακές επιλογές των γηπεδούχων. Η διαφορά έγινε διψήφια (9-20) για να “κλείσει” στο 15-24 στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Λάνγκεβιν είχε προλάβει να σημειώσει 12 πόντους με έξι ριμπάουντ!

Βελτιώθηκε η Καρδίτσα στο 2ο δεκάλεπτο για να μειώσει σε οριακά επίπεδα ως το 34-37 για το πρώτο ημίχρονο, με έμφαση στην καλή άμυνα. Κομβικό, χρονικά, το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου

οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +16 (39-55, 25′:30″) για να διατηρήσουν το συγκεκριμένο προβάδισμα ως το φινάλε.

Δεκάλεπτα : 15-24, 34-37, 50-61, 70-85

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15 (4 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 1 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Γκιουζέλης 2, Γουέστ 3 (1), Γκάλινατ 13 (0/7 τρίποντα, 3 λάθη) , Πρίτζετ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Αθηναίου 4 (3 λάθη) , Χάντερ 4 (3 ασίστ), Γκάμπροβσεκ 16 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 25 (4/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Φλαγκ 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Κόουλ 12 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη) , Λάνγκεβιν 21 (10/12 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ) , Νικολαΐδης 12 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ) , Ίντι , Ζάρας 2 , Σπρίντζιος , Κολοβέρος 2, Γερομιχαλός (3 ριμπάουντ)

Καρδίτσα – Λαύριο 70-85, Νίκη, Θεσσαλία,karditsa – lavrio 70-85, niki, thessalia