Κάντιθ – Αλμερία 1-1: “Σωτήρας” ο Λούκας Πέρεθ (vid)

Ο άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ ήταν ο… σωτήρας για την Κάντιθ, καθώς το γκολ του 34χρονου επιθετικού στο 83′ έδωσε βαθμό στην ομάδα της Ανδαλουσίας στο – εντός έδρας – 1-1 με την Αλμερία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με σουτ του Μελέρο, ενώ έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στη συνέχεια του αγώνα με τον Ελ Μπιλάλ Τουρέ. Ο Αφρικανός είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο και μια ανεπανάληπτη ευκαιρία (ο Καρσελέν έδιωξε τη

μπάλα στη γραμμή) και ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου εφαρμόστηκε στο Κάντιθ.

Σε μια από τις λιγοστές επικίνδυνες επιθέσεις της, η γηπεδούχος ομάδα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Πέρεθ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα τόσο η Αλμερία, όσο και η Κάντιθ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη!

Η Κάντιθ διατήρησε “ζωντανή” την ελπίδα παραμονής και έφτασε τους 12 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα, ενώ η Αλμερία βρίσκεται στη 14η θέση με 17 βαθμούς.