Καλός αλλά όχι αρκετός (video)

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στη Μόσχα, ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, πριν παραδοθεί τελικά με 89-81 στην ΤΣΣΚΑ. Στην τρίτη θέση οι Πειραιώτες.

Καλός ανά διαστήματα ο Ολυμπιακός, είχε και το προβάδισμα στο πρώτο μισό, αναγκάστηκε να κυνηγά συνέχεια στο δεύτερο, με τους Πρίντεζη (24π) και Σπανούλη (17π) να είναι οι μοναδικές απειλές για
το ρωσικό καλάθι, ενώ ο Μιλουτίνοβ τελειώσε όλες τις μπάλες που πήρε (10π). Έδωσαν 14 επιθετικά ριμπάουντ οι ερυθρόλευκοι που έχασαν τη μάχη κάτω από τα καλάθια (35-28).

Στο 18-9 η ομάδα του Σφαιρόπουλου, που έμεινε στην τρίτη θέση, μία νίκη πίσω από τη Φενέρμπαχτσε και πλέον θέλει επιστροφή στις νίκες την Παρασκευή κόντρα στην Εφές στο ΣΕΦ.

Εκπληκτικός Ντε Κολό με 25 πόντους, έβαζε την μπάλα όπως ήθελε στο καλάθι, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Χίγκινς (14π), Ροντρίγκεθ (13π). Δεν χάνει την πρώτη θέση η ΤΣΣΚΑ, που μετρά 22-5.

Το ματς

Με επιθετικό ρυθμό μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, αναγκάζοντας την ΤΣΣΚΑ να τον ακολουθήσει σε ένα γρήγορο τέμπο. Με Μιλουτίνοβ, Πρίντεζη να χτυπούν κάτω από το καλάθι και τον Σπανούλη σε ρόλο "μαέστρου", το σκορ έγινε 11-18, αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με 10-0 για το 21-18. Νέο επιμέρους 8-2 του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 23-26 του δεκαλέπτου, με τον Ντε Κολό όμως να "ζεσταίνεται" επικίνδυνα.

Τα σερί διαδέχονταν το ένα το άλλο και έτσι με τον Γάλλο μπροστάρη, η ομάδα του Ιτούδη έκανε ένα 13-0 για να προηγηθεί με 10 (36-26). Ο Ολυμπιακός δεν τα έχασε και στηριζόμενος στην εκπληκτική κατάσταση του Σπανούλη επιθετικά (δεν απέφυγε τα λάθη), δεν άφησε το ματς να του "φύγει", μαζεύοντας τα πράγματα στο ημίχρονο (44-40).

Άκρως ανταγωνιστικός ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, βγάζοντας το "λάδι" της ΤΣΣΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν μεν συνεχώς στο σκορ, δεν άφηναν ωστόσο σε κανένα σημείο του Ρώσους να ξεφύγουν, ακολουθώντας τους ακόμα και στον πόντο (45-44, 63-62).

Το σκορ στο 30' ήταν 69-62, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έμεινε πίσω με 13 (75-62) και από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχε επιστροφή. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να επιστρέψουν εκ νέου, Χίγκινς και Χάντερ όμως πλήγωναν την άμυνα των ερυθρολεύκων, με αποτέλεσμα η διαφορά να φλερτάρει με το διψήφιο μέχρι και το τέλος.

Δεκάλεπτα: 23-26, 44-40, 69-62, 89-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντ, Φριντζόν, Βέστερμαν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 12 (6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 7, Χάντερ 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 3, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 2 (1/7 σουτ), Σπανούλης 17 (2/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουθντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί 3, Πρίντεζης 24 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 9, Ουίλτζερ, Τόμσπον 5 (1).