Και τώρα το Κύπελλο

Η ΑΕΚ νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Ρέθυμνο (95-90) και με την ψυχολογία στα ύψη παραμένει στην Κρήτη, αλλάζοντας νομό για τον τελικό του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στο Ηράκλειο.

Μαυροειδής και Χάρις ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σάκοτα, η οποία έδωσε δικαιώματα στους γηπεδούχους μέχρι
και την τέταρτη περίοδο, όταν πήρε την κατάσταση στα χέρια της, έκανε την ανατροπή και έφτασε μέχρι και στο +12.

Ο Χάντερ πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι μέχρι πρότινος μετρούσαν τέσσερις ήττες στο Ρέθυμνο, ενώ θετικό ήταν και το ντεμπούτο του Πάντερ και εξαιρετικός και ο Γκριν με νταμπλ-νταμπλ.

Ο εντυπωσιακός Μούντι με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κρητικών, με άξιους συμπαραστάτες τους Γκούντγουιν και Γιαννόπουλο. Το Ρέθυμνο είχε σταθερά το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στην τελική επίθεση των φιλοξενούμενων όταν κρινόταν το παιχνίδι.

Με την τέταρτη διαδοχική της νίκη στη Stoiximan.gr Basket League η ΑΕΚ πήγε στο 10-6 και αφοσιώνεται πλέον στον τελικό του Σαββάτου, ο οποίος υπήρχε εμφανώς και σήμερα στο μυαλό των παικτών της.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 19-13ρ., Μούντι 25-5ασ., Λι 7-6ρ.-3κοψ., Γιαννόπουλος 15, Άρμστεντ 8-8ασ., Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 1, Μόρισον 8

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10-13ασ., Χάρις 23, Άτιτς, Χάντερ 13-6ρ., Ξανθόπουλος 3ασ., Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18-10ρ., Καββαδάς 3, Πάντερ 10