Ιράν – Ισπανία 65-85: Με Χουάντσο το απόλυτο (highlights)

Ο Χουάντσο Ερνάνγκόμεθ ήταν απολαυστικός και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με γεμάτη στατιστική. Ο νέος παίκτηςτου Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 21 πόντους (7/9 δίποντα – 2/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα και μαζί με τον αδερφό του Ουίλι οδήγησαν την ομάδα του Σκαριόλο στην επόμενη φάση με το απόλυτο 3 στα 3. Τελευταία παράσταση για τον σπουδαίο Ελχαντάντι που ολοκλήρωσε το ματς με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, στο τελευταίο του Παγκόσμιο κύπελλο για το Ιράν

που παίζει για τις θέσεις 17-32.

Το Ιράν μαχητικό κατάφερε να αιφνιδιάσει την Ισπανία στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 17-16. Η Ισπανία που έκανε rotation και δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Ρούντι Φερνάντεθ, αποφάσισε να δυναμώσει στην άμυνα από την δεύτερη περίοδο και μετά όπου το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ισπανία πήρε μια τρίτη εύκολη νίκη απέναντι στο Ιράν στα μεταξύ τους ραντεβού στο Μουντομπάσκετ.