Ηρακλής – ΑΕΚ 86-74: Πήρε ανάσα με “ροπαλιά” των ψηλών του (hls)

Ο Γηραιός είχε τον Γαϊο Σκορδίλη σε μεγάλη ημέρα, αφού ο έμπειρος σέντερ μέτρησε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22.5 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά και ο Γουλριτζ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάγκλας αν και άστοχος (11 πόντοι, 4/13 σουτ) είχε 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά για ένα ημίχρονο (22-27, 42-45), όμως ο τραυματισμός του Ανγκόλα στο λαιμό μετά από σύγκρουση με τον Γκάρετ στο 18ο λεπτό (διακομίστηκε στο ΑΧΕΠΑ με ασθενοφόρο) περιόρισε κι άλλο της επιλογές του Στέφανου Δέδα. Για την Ένωση ο Χάμερ είχε 18 πόντους, ο Γκρίφιν 17 και ο Παππάς 16.

Στο παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του Στέφαν Γέλοβατς, ενώ οι δύο ομάδες φόρεσαν φανέλες στις οποίες αναγράφονταν το όνομα του αδικοχαμένου Σέρβου.