Ίντερ-Φιορεντίνα 1-1: Χάνει έδαφος στη “μάχη” του τίτλου

Η Φιορεντίνα “πάγωσε” το Μεάτσα ανοίγοντας το σκορ στο 50ο λεπτό. Ο Καστροβίλι πέρασε κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή της Ίντερ, ο Γκονσάλες έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Τορέιρα να εκτελεί από κοντά τον Χαντάνοβιτς. Η χαρά των “βιόλα” κράτησε μόλις πέντε λεπτά. Στο 55ο λεπτό ο Πέρισιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντάμφρις με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Τερατσάνο, γράφοντας το 1-1.

Από το 2001, η Ίντερ είχε κερδίσει 16 από τους 19 εντός έδρας αγώνες της στη Serie A

εναντίον της Φιορεντίνα (1 ισοπαλία), τουλάχιστον τρεις περισσότερες από ό,τι εναντίον οποιασδήποτε άλλης ομάδας σε αυτή την περίοδο. Δεν τα κατάφερε όμως το Σάββατο και έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τις Μίλαν και Νάπολι (με ματς λιγότερο). Μετά από οκτώ συνεχόμενες νίκες πρωταθλήματος, η Ίντερ έχει πετύχει μόνο δύο νίκες στα τελευταία εννιά παιχνίδια της στη Serie A (5 ισοπαλίες-2 ήττες). Η Φιορεντίνα παρέμεινε στην 8η θέση και συνεχίζει να ελπίζει σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.