Η Σαμπαλένκα κέρδισε μετά από συγκλονιστικό τελικό τη Σφίοντεκ (hls)

Μια μέρα μετά τα 25α γενέθλια της η Λευκορωσίδα έπαιξε υπέροχο τένις και ήταν καλύτερη από το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης στο μεγαλύτερο διάστημα ενός πραγματικά συγκλονιστικού τελικού! Ενα μπρέικ που έκανε στο 4-3 του πρώτου σετ ήταν αρκετό για να κερδίσει το σετ η Σαμπαλένκα αλλά η Πολωνή επέστρεψε πολύ δυνατά.

Προηγήθηκε 3-0 και παρότει η Σαμπαλένκα ανταπέδωσε το μπρέικ και ισοφάρισε 3-3 κέρδισε το δεύτερο σετ με 6-3. Στο τρίτο σετ η Σαμπαλένκα μπήκε πολύ αποφασιστικά προηγήθηκε με 3-0, η Σφίοντεκ ισοφάρισε (3-3) αλλά ένα νέο μπρέικ έδωσε στη Σαμπαλένκα το προβάδισμα με 5-3. Το τελευταίο γκέιμ ήταν συγκλονιστικό με τη Σφίοντεκ να σώζει 4 ματς πόιντ αλλά να χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει η ίδια μπρέικ.

Η Σαμπαλένκα κατάφερε να κερδίσει το γκέιμ, το σετ και τον τίτλο για δεύτερη φορά στγην καριέρα της μετά την πρωτιά του 2021.