Η Μακάμπι είναι ζωντανή! (video)

Η Μακάμπι είχε απόλυτη ανάγκη τη νίκη υποδεχόμενη την Αρμάνι Μιλάνο στο Τελ Αβίβ και κατάφερε να την πάρει σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ με 24 τρίποντα και 43 ασίστ!

Η "ομάδα του λαού" μπήκε καλύτερα στο ματς (10-4 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν), αλλά το Μιλάνο έτρεξε 14-0 σερί (!) με ηγέτη τον ασταμάτητο Νέντοβιτς, προηγήθηκε 10-18 και έγινε αφεντικό του ματς. Η Μακάμπι μείωσε σε 21-24 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, χάρη στην ευστροφία και την διορατικότητα του Κέιν, ο οποίος είχε πάρει το ρόλο του κύριου δημιουργού από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με καλές άμυνες και τρίποντα στο transition (34-29), αλλά δεν κράτησε πολύ. Νέντοβιτς, Ταρζούσκι και Κουζμίνσκας έδωσαν λύσεις, η Αρμάνι προηγήθηκε 43-48 πριν ο Γουίλμπεκιν βάλει μεγάλο τρίποντο από τα 10 μέτρα γράφοντας το 46-48 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε αμείωτο στο δεύτερο ημίχρονο. Με αφετηρία το 57-59 ο Τζόνι Ο΄ Μπράιαντ άρπαξε φωτιά, πετυχαίνοντας τρία σερί τρίποντα και συνολικά 12 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η Μακάμπι σκόραρε 29 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά το Μιλάνο άντεξε απαντώντας με 27 δικούς του, κυρίως χάρη στις επιλογές των Τζέιμς, Μίτσοφ και τις βοήθειες του Μπρουκς.

Οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα με 78-83 στο 35΄, με την Μακάμπι να μην βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα χωρίς τους Ο΄ Μπράιαντ - Γουίλμπεκιν στο παρκέ. Η επιστροφή του Αμερικανού φόργουορντ ήρθε με 5 προσωπικούς πόντους και νέα ισοφάριση: το παιχνίδι ήταν πλέον φανερό ότι θα κρινόταν στο σουτ. Ο Ο΄Μπράιαντ πάσαρε στον Κέιν για το 88-87, αλλά ο Μπρουκς είχε απάντηση (88-89). Ο Καλέιρο έκανε το 91-89 με μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Μίτσοφ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 91-92, 1:08 για το φινάλε. Η Μακάμπι έστειλε τη μπάλα κοντά, ο Τάιους κέρδισε βολές από πάσα του Ο΄Μπράιαντ και με 2/2 έφερε το ματς στο 93-92. Ο Τζέιμς αστόχησε στα 29΄΄, ο Ρέι έβαλε μία βολή (94-92, 19΄΄) και η Αρμάνι είχε μια μπάλα είτε για σουτ ισοφάρισης, είτε για νίκης.

Ο Τζέιμς πάσαρε σε κακό χρόνο στον Γκουντάιτις στα 6.5 μέτρα, αυτός τροφοδότησε τον Μπρουκς που πήρε τρίποντο από την γωνία και αστόχησε, με τους παίκτες της Μακάμπι να πανηγυρίζουν έξαλλα μια μεγάλη νίκη που τους φέρνει στο 5-10 με το φινάλε του πρώτου γύρου. Η Αρμάνι υποχώρησε στο 7-8.

Για τους Ισραηλινούς ο Ο΄Μπράιαντ είχε 32 πόντους με 10/15 σουτ (5/7 τρίποντα) και 44 αξιολόγηση, παίζοντας και για τον τραυματία Τάρικ Μπλακ. Εξαιρετικός ήταν και ο Άλεξ Τάιους με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για το Μιλάνο ο Μίτσοφ είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τζέιμς είχε 16 πόντους, 8 ασίστ και κανένα λάθος (!) και ο Νέντοβιτς 17 πόντους.