Η ιστορία επαναλήφθηκε στο Κάουνας (video)

Η Μπασκόνια στηριζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα, νίκησε για πέμπτη φορά στη σειρά την Ζάλγκιρις, ανεξαρτήτως έδρας, με 58-70.

Αν εξαιρέσουμε το μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι δύο ομάδες τελείωσαν στο ισόπαλο 19-19, οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του ματς. Προηγήθηκαν με 12 στην τρίτη περίοδο και είχαν την "καρδιά" ν' αντιδράσουν ακόμα κι όταν η Ζάλγκιρις μείωσε στους 4 πόντους, 8 λεπτά πριν το τέλος, 55-59. Για το υπόλοιπο διάστημα η άμυνα του Περάσοβιτς επέτρεψε μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς, με αποτέλεσμα το 58-70 να έρθει με ευκολία.

Η Μπασκόνια
επέτρεψε στους Λιθουανούς να σουτάρουν με μόλις 36% στο δίποντο και 33% στο τρίποντο, ενώ ακόμα και στις βολές το ποσοστό της Ζάλγκιρις ήταν μόλις 53%. Ο Σιλντς είχε 19 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Σενγκέλια, διψήφιος και ο Τζάνινγκ με 10.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους που πέταξε στα σκουπίδια τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, είχε Γκριγκόνις και Λεκάβιτσιους με 10 πόντους.