Η Φενέρμπαχτσε χωρίς έξι παίκτες, «λαχτάρησε» αλλά νίκησε την Μερκεζεφέντι

Xωρίς τον Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο, λόγω της αποβολής του στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με τον συνεργάτη του, Στέφανο Δέδα να καθοδηγεί την Φενέρμπαχτσε, η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλει οφ της Ευρωλίγκα, νίκησε δύσκολα (79-72) την Μερκεζεφέντι, κάνοντας την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Εκτός αποστολής ήταν οι Σκότι Γουίλμπεκιν, Ντέβιν Μπούκερ, Μάρκο Γκούντουριτς, Νικ Καλάθης, Κώστας Αντετοκούνμπο και Κάρσεν Έντουαρντς.

Οι περσινοί πρωταθλητές

Τουρκίας ανέβηκαν στο 21-5 και παραμένουν στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Τουρκ Τέλεκομ (22-3).

Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ήταν ο Χέιζ με 24 πόντους, ενώ σημαντική συμβολή είχε ο Μαχμούτογλου με 20 πόντους (6/7 τρίποντα). “Άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ ο Μότλι με 17π. και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόρσεϊ είχε 5π. σε περίπου 18 λεπτά συμμετοχής

Η ομάδα του Νίκου Ρογκαβόπουλου γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της και υποχώρησε στο 10-16, ενώ ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ σημείωσε 9 πόντους (3/3διπ., 1/5τρ.), είχε 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, σε 23 λεπτά συμμετοχής.